Kliknij tutaj --> 🐴 a widzowska dinozaury w przedszkolu

Scenariusz zajęcia 3,4 latki. Imię i nazwisko nauczyciela: Bednarz Katarzyna. Data: 16.11.2015. Temat:„Dinozaury. Grupa wiekowa: ,3,4-latki. Cele wychowania przedszkolnego z podstawy programowej: 1. Wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i dalszej Witamy. Nazwa "Dinozaur" pochodzi z języka greckiego i oznacza STRASZNY JASZCZUR. CZY WIESZ, ŻE Dinozaury żyły 240 mln lat temu, w erze mezozoicznej. DINOZAURY. Były Mięsożernymi lub Roślinożernymi Gadami. Temat: Może było tak…Poznajemy świat dinozaurów. Ćwiczenie narządów mowy – poprawne wymawianie grup spółgłoskowych, Doskonalenie umiejętności komunikatywnego wypowiadania się na określony temat, Rozwijanie wyobraźni. Dziecko potrafi ruchem, głosem, mimiką naśladować dinozaury, Dziecko aktywnie słucha muzyki. Oglądowe Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości. Dinozaury film edukacyjny dla dzieci. Bajki o dinozaurach. 30 minut zabawy z prehistorycznymi zwierzętami dla dzieci. 26 lutego obchodzimy DZIEŃ DINOZAURA. Miłej zabawy! Bajka edukacyjna Dinozaury to film dla dzieci, który pomaga rodzicom i nauczycielom w przedszkolu w nauczaniu. Choć wyginęły miliony lat temu, dinozaury wciąż mają się świetnie. W zasadzie co kilka lat przeżywają renesans za sprawą nowych generacji maluchów, które w żaden sposób nie potrafią oprzeć się urokowi olbrzymich i groźnych gadów. Wśród ogromu publikacji o tych prehistorycznych stworach wyróżnia się tym razem komiks, o wymownym tytule, “Dinozaury w komiksie”. Na Site De Rencontre Serieux Non Payant. Data zajęcia: prowadzący: Anna Jolanta WąsowskaGrupa wiekowa: 5- latkiZajęcie przeprowadzone jest w związku z zainteresowaniami większości główne:- pogłębianie wiedzy na temat dinozaurów-zaspakajanie ciekawości dzieciCele operacyjne:-dziecko wie czym są dinozaury-potrafi powiedzieć jak wyglądały, co jadły pracy:-słowna-oglądowaFormy pracy:-indywidualna i grupowaPomoce:-książki o dinozaurach-przygotowane przez nauczyciela tablice demonstracyjne-kartki-kredki-kolorowanki przedstawiające dinozaury-wiersz „Dinozaury w przedszkolu”Przebieg zajęć: w kole, nauczyciel pokazuje dzieciom ilustracje przedstawiającą dinozaura, wyjaśnia czym jest dinozaur, podaje niektóre nazwy ichDinozaur znaczy jaszczur i jest to właściwe określenie, bo dinozaury były gadami- tak jak dzisiejsze rozdaje dzieciom książki o dinozaurach, uczniowie uważnie oglądają je swobodne wypowiedzi dzieci na temat poczynionych prezentuje uczniom własnoręcznie przygotowane przez siebie informacje i opowiada im o wyglądzie dinozaurów, o tym jak się rozmnażały, co jadły, gdzie żyły i co prawdopodobnie było przyczyna ich Słuchanie wiersza „Dinozaury w przedszkolu”, rozmowa na temat treści Dzieci siadają do stolików, nauczyciel rozdaje im kredki i kartki, dzieci chętne samodzielnie rysują własnego pomysłu dinozaura, pozostałe mogą pokolorować przygotowaną wcześniej wystawy prac dzieci na korytarzu pomocnicze:Na początku ery mezozoicznej na Ziemi był tylko jeden kontynent otoczony wodą PANGEAPierwsze odkrycie szczątek dinozaura rok 1825Odkrywca Gideon MantellZnalezisko-zębyWłaściciel ich został nazwany IGUANODONEMDINOZAURY TO GADY ↓ │ ↓ Roślinożerne ↓ Mięsożerne ↓PadlinożerneDINOZAURY-LĄDPTEROZAURY-GADY LATAJĄCE- PRZESTWORZAGADY MORSKIE-WODADinozaury znosiły jaja, z których wykluwały się ich młodePALEONTOLOG-osoba badająca prehistoryczne wymarłe rośliny i zwierzętaPrzyczyny wyginięcia? -zmiany klimatyczne – wybuch wulkanu -metoeryt Grupa V Kolorowe Motylki – Marzec 2018 r. Tematy kompleksowe: 1. W dawnych czasach ( r.) 2. Kolorowa Wiosna i Wielkanoc /Program z zakresu edukacji regionalnej/ ( r.) Cele ogólne: – Kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej do rodziny, regionu. – Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne. – Rozwijanie zainteresowania przeszłością Ziemi, wzbudzanie chęci poznawania nazw dinozaurów oraz wiedzy o wykopaliskach. Wybrane umiejętności dzieci: (cele szczegółowe) – dz. rozróżnia pojęcia pisanka i kraszanka – dz. zna budowę jajka – dz. zna zwyczaje związane ze świętami wielkanocnymi – dz. zna ogólnopolski zwyczaj wielkanocny chodzenia z kogucikiem po ?wykupku? – dz. zna aktualną porę roku ? wiosna – dz. zna przysłowia i porzekadła, a także obrzędy ludowe związane z wiosną – dz. potrafi określić zmiany zachodzące w życiu zwierząt i roślin w kolejnych porach roku – dz. pozna zjawiska zachodzące w przyrodzie: parowanie wody i skraplanie pary wodnej – dz. pozna obieg wody w przyrodzie – dz. dowie się, że wodę należy oszczędzać – dz. wie, co jest potrzebne do wzrostu roślin- światło, temperatura, wilgotność – dz. potrafi nazwać podstawowe części rośliny – korzeń, łodyga, liść, kwiat – dz. dz. poznaje historię Ziemi – dz. wie, kim byli pierwsi ludzie na Ziemi – dz. rozwija myślenie przyczynowo- skutkowe – dz. interesuje się wiedzą na temat dinozaurów – dz. rozwija umiejętność wnioskowania na podstawie obserwacji – dz. wie, jak powstał węgiel – dz. poznaje fizyczne właściwości węgla – dz. doskonali umiejętność dodawania – dz. rozwija umiejętność różnicowania prawej i lewej strony – dz. poznaje zawód archeologa – dz. wypowie się na temat dinozaurów, wyglądu, ich żywienia, życia – dz. dowie się o potomkach dinozaurów w dzisiejszych czasach – dz. poznaje przypuszczalne przyczyny wyginięcia dinozaurów Wiersze i piosenki do nauki: WIERSZE Nadchodzi wiosna- Wszędobylskie gołębie dowiedziały się pierwsze, że nadchodzi już wiosna, a z nią dni najpiękniejsze. Zazieleni się wszystko, do gniazd wrócą bociany, będą tańczyć motyle nad złotymi jaskrami. Słońce mocniej zaświeci, ptaszek głośniej zaśpiewa, bo to wiosna radosna takie szczęście rozsiewa. Dinozaury w przedszkolu- Kto był mieszkańcem naszej planety przed milionami odległych lat? Białe pudelki? Ach, nie! Niestety, do dinozaurów należał świat! Na ziemi ludzi wtedy nie było, rosły widłaki, skrzypy, paprotki, za każdym krzakiem coś się czaiło i to nie były przymilne kotki… Zębate gady, straszne jaszczury ważyły więcej niż stado słoni, na łapach miały ostre pazury, znosiły jaja wielkości dłoni. Choć brachiozaury jadły rośliny tyranozaury z groźnej rodziny w mig pożerały mniejsze zwierzęta. Dziś te potwory brykają z nami. Jak to możliwe? Skąd się tu wzięły? Mamy rytmikę z dinozaurami? Choć meteoryt spadł, nie zginęły? Spójrz, sejsmozaury tańczą walczyka, a dinuś z jaja wnet się wykluje, mały diplodok koziołki fika… Co? Uwierzyłeś? Przecież żartuję! Wszyscy się dziwnie poprzebierali, bo dziś w przedszkolu jest dinobalik! PIOSENKI Wieziemy tu kogucika Wieziemy tu kogucika, dajcie jajek do koszyka, dajcie, aby choć ze cztery, a do tego ze trzy sery dla kogucika! Kukuryku! Do was tutaj wstępujemy, zdrowia, szczęścia winszujemy, dajcie też ,co macie dodać, zdrowia,szczęścia nie żałować dla kogucika! Kukuryku! Oj, zieleni się, zieleni młoda trawka tuż przy ziemi, kukuryku, kukuryku i już pełno jest w koszyku dla kogucika! Dinozaur w szafce Dziś w przedszkolu, w szafce Oli coś tupało, coś szurało, coś syczało. Gdy ją pani otworzyła, coś wypadło i od razu kapcie Oli zjadło. Ref.: Kto polubi dinozaura, dinusia dzidziusia? Malutki jest i zgubił się swej mamie. Kto pogłaska go po głowie i bajkę opowie? Kto dinozaurem dziś się zajmie? Biega Dino po dywanie, paszczą kłapie, za ubranka dzieci łapie! Ale dzieci się nie boją dinozaura, pani nawet nosek mu wytarła! Ref.: Kto polubi… Usiadł Dino przy stoliku głodny taki! Połknął książkę, dwa mazaki. Pogryzł zeszyt i pochrupał wszystkie kredki, a na koniec Majce zjadł skarpetki! Ref.: Kto polubi… Po spacerze wszystkie dzieci go szukały, ale zniknął Dinuś mały… Pewnie mama go znalazła i zabrała. Cała nasza grupa posmutniała. Ref.: Kto polubi… Inne ważne wydarzenia w grupie: – Witaj Pani Wiosno!- uroczyste pożegnanie zimy i powitanie wiosny. – Światowy Dzień Wody- uroczystość grup starszych. – Wycieczka do Teatru Lalek w Olsztynie na przedstawienie pt. Na Warmii? dawno, dawno temu wg bajek M. Zientary-Malewskiej. – Teatrzyk ?Teddy -Eddy? – promowanie – Teatrzyk w Przedszkolu pt. O jeżyku- Agencja Horyzont Kraków. Marzec 2021 Temat kompleksowy: „Zwierzęta na świecie”, „Czy dinozaury żyły naprawdę?”, „Nadchodzi wiosna”, „Nadeszła wiosna”, „Wielkanoc- zwyczaje i tradycje”. Cele ogólne: Poznanie zwierząt zamieszkujących wybrane kontynenty. Dostrzeganie różnic w ich budowie, sposobie poruszania się, odżywiania. Poznawanie wybranych zwierząt (np. dinozaury) i roślin (np. paprocie) występujących w prehistorii. Obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie przed zbliżającą się wiosną. Poznanie tradycji i zwyczajów związanych z Wielkanocą. Kształcenie umiejętności uważnego słuchania utworów literackich – wiersz, opowiadanie. Rozwijanie mowy poprzez udzielanie odpowiedzi na pytania, a także zadawanie pytań do wysłuchanego tekstu. Zapamiętywanie tekstów wierszy i piosenek. Kształtowanie umiejętności liczenia. Segregowanie przedmiotów ze względu na posiadane cechy. Określanie (definiowanie) obiektów z widzianych na pomyślane. Wnioskowanie o stałości liczby elementów w zbiorze. Ustalanie równoliczności w zbiorach. Rozwijanie sprawności manualnej. Rozwijanie sprawności fizycznej. Doskonalenie szybkiej reakcji na dźwięk, pamięci oraz uwagi. PIOSENKI DO NAUKI: „Cztery zielone słonie” (sł. A Świrszczyńska) Były raz sobie cztery słonie, Małe, wesołe, zielone słonie, Każdy z kokardką na ogonie, Hej, cztery słonie ! I poszły sobie w daleki świat, W daleką drogę, wesoły świat, Hej, świeci słońce, wieje wiatr, A one idą w świat. Ref: Cztery słonie, zielone słonie, każdy kokardkę ma na ogonie, Ten pyzaty, ten smarkaty, Kochają się jak wariaty! Płyną przez morza cztery słonie, Małe, wesołe, zielone słonie, Oj, gwałtu rety jeden tonie, Smarkaty tonie! Na pomoc biegną mu wszystkie wnet, Za trąbę ciągną go i za grzbiet, i wyciągnęły z wody go, Wiec strasznie rade są! Ref: Cztery słonie, zielone słonie, każdy kokardkę ma na ogonie, Ten pyzaty, ten smarkaty, Kochają się jak wariaty! „Dziwne pytania o dinozaury” (śpiewające brzdące) Choć o życiu dinozaurów Bardzo dużo wiemy, Kto odpowie na pytania, Które zadajemy? Ref. Czy pterodaktyle lubiły daktyle? Czy triceratopsy jadły kiedyś klopsy? Kto zna odpowiedzi, niech odpowiedź da, I egzamin z dinozaurów doskonale zda! Choć o życiu dinozaurów Bardzo dużo wiemy, Kto odpowie na pytania, Które zadajemy? Ref. Czy tyranozaury na biegun dotarły? I czy diplodoki piły z jabłek soki? Kto zna odpowiedzi, niech odpowiedź da, I egzamin z dinozaurów doskonale zda! Choć o życiu dinozaurów Bardzo dużo wiemy, Kto odpowie na pytania, Które zadajemy? Ref. Czy stegocerasy znały smak kiełbasy? I czy troodony miały nos czerwony? Kto zna odpowiedzi, niech odpowiedź da, I egzamin z dinozaurów doskonale zda! (2x) „Marzec Czarodziej” (sł. A Bernat) Chodzi Marzec Czarodziej po chmurach, po lodzie. Aż tu nagle hokus-pokus I już pączki na patyku I już trawka na śnieżniku. Och, ten Marzec Czarodziej! Chodzi Marzec Czarodziej po chmurach, po lodzie. Aż tu nagle hokus-pokus Słońce rzuca swe błyskotki, że aż mruczą bazie kotki Och, ten Marzec Czarodziej! Chodzi Marzec Czarodziej po chmurach, po lodzie. Aż tu nagle hokus-pokus Przez kałuże skaczą kaczki, żółte kaczki-przedszkolaczki Och, ten Marzec Czarodziej! „Wielka wyprawa” ( Fal, Malowany wózek, para siwych koni, pojadę daleko, nikt mnie nie dogoni! Pojadę daleko, po ubitej dróżce, tam gdzie stoi mała chatka na koguciej nóżce. Stanę przed tą chatką, będę z bicza trzaskał, wyjdźże, Babo – Jago, wyjdźże jeśli łaska! Wyjdzie Baba – Jaga, stara, całkiem siwa, i spyta swoim grubym głosem: „Kto mnie tutaj wzywa?” To ja, Babo- Jago, chciałem cię prosić, żebyś nie więziła Jasia i Małgosi. Jeśli nie, to powiem rzecz ci nieprzyjemną: będziesz Babo, będziesz miała do czynienia ze mną! Strzeż się czarownico! -krzyknę wniebogłosy, że aż Babie- Jadze dęba staną włosy. I koniki pognam, „Het, het” – krzyknę na nie i wrócę do mamy, wrócę na drugie śniadanie! „Święta- biją dzwony” (sł. K. Bożek-Gowik) pachnie na świątecznym obrusie, obrusie, wokół stołu się krzątają mamusie, mamusie. Wszyscy poważni są tego ranka, niech nas rozśmieszy wesoła pisanka. Ref: Święta, święta biją dzwony, każdy dzwon jak roztańczony, tańczy, tańczy każdy dzwon, bim bam bom, bim bam bom. Szynka mruga z okrągłego półmiska, półmiska, tatuś chętnie by z radości zagwizdał, zagwizdał. Wszyscy poważni są tego ranka, niech nas rozśmieszy wesoła pisanka. Ref: Święta, święta biją dzwony, każdy dzwon jak roztańczony, tańczy, tańczy każdy dzwon, bim bam bom, bim bam bom. WIERSZE DO NAUKI: „O żyrafie, co zadzierała nosa” Edyta Karaban W zoo jedna żyrafa mieszkała, Co wciąż nosa zadzierała. Taka była z niej dama, że w ogrodzie przebywała sama. Pytały ją co dzień zwierzęta: Czy Pani jest czymś zajęta? Dlaczego Pani z nami nie gada, Tylko stale w chmury nos wkłada? Czy to w żyrafiej naturze, Że trzyma go Pani w górze? Proszę przestać tu i teraz Nosa do góry zadzierać. A ona mówi bez zmrużenia oka: Wcale nie zadzieram, po prostu jestem wysoka. Dinozaury w przedszkolu- Kto był mieszkańcem naszej planety przed milionami odległych lat? Białe pudelki? Ach, nie! Niestety, do dinozaurów należał świat! Na ziemi ludzi wtedy nie było, rosły widłaki, skrzypy, paprotki, za każdym krzakiem coś się czaiło i to nie były przymilne kotki… Zębate gady, straszne jaszczury ważyły więcej niż stado słoni, na łapach miały ostre pazury, znosiły jaja wielkości dłoni. Choć brachiozaury jadły rośliny tyranozaury z groźnej rodziny w mig pożerały mniejsze zwierzęta. Dziś te potwory brykają z nami. Jak to możliwe? Skąd się tu wzięły? Mamy rytmikę z dinozaurami? Choć meteoryt spadł, nie zginęły? Spójrz, sejsmozaury tańczą walczyka, a dinuś z jaja wnet się wykluje, mały diplodok koziołki fika… Co? Uwierzyłeś? Przecież żartuję! Wszyscy się dziwnie poprzebierali, bo dziś w przedszkolu jest dinobalik! „Idzie wiosna” Nadia Galewska Promień słońca spoza chmury rankiem wita nas. Czas już odejść Pani Zimo, pożegnać się czas. Idzie wiosna polną drogą, drobnymi krokami. I maluje dla nas łąki, pięknymi kwiatami. Nad łąkami bocian leci, niesie nam nowiny. Idzie wiosna, drogie dzieci, nie mam już zimy. „Wielkanoc” I. Koczanowska W wielkanocnym koszyczku, przystrojonym pięknie, kłóciły się pisanki o najlepsze miejsce. Każda chciała spoczywać tuż obok rzeżuchy, zielonej i puszystej jak miękkie poduchy. Wtem do akcji wkroczył cukrowy baranek, zjadł zieloną rzeżuchę, przerwał spór pisanek. W tym tygodniu odbyliśmy podróż do dalekich prehistorycznych czasów. Leluki Niebieskie miały okazję utrwalić już znane i poznać nowe typy dinozaurów, ich przyzwyczajenia, zwyczaje oraz wygląd zewnętrzny. Poznały wiele ciekawych informacji na ich temat, a także wykonały własnego dinozaura z plasteliny. Nie zabrakło również zabaw muzyczno-ruchowych, gdzie dzieci z przyjemnością wcielały się w role dinozaurów. Celem zajęć było rozbudzanie zainteresowań dzieci i wzbogacenie ich wiedzy na tematy niedostępne bezpośredniemu poznaniu z zakresu prehistorii. Dinozaury Dinozaury to takie stworzenia, których już od dawna na świecie nie ma. Niektóre były duże, wielkości wieżowca, a inne małe, na przykład jak owca. Drapieżny tyranozaur był groźny szalenie, jego się bało każde stworzenie. Jak szedł to wokół ziemia drżała, siał pośród zwierząt strachu bez mała. Największe były brontozaury chyba, ich szyje sięgały prawie do nieba. Skubały listki z koron drzew, smakował im także mały krzew. Pterozaury to gady, które latały, one naszym ptakom początek dały. Diplodoki to gady pływające, ich rozmiary były imponujące. Dinozaury wyginęły miliony lat temu i do dzisiaj nie wiemy czemu. Krążą na ten temat różne spekulacje i do końca nie wiadomo, kto ma racja.

a widzowska dinozaury w przedszkolu